SHARE

Svetkovina svetog Mihovila zaštitnika grada Šibenika i Šibenske biskupije proslavljena je u utorak 29. Rujna na trgu pred šibenskom katedralom. Svečano misno slavlje i procesiju ulicama grada predvodio gradiščanski hrvat biskup Željeznog Egidije Živković. Uz predvoditelja koncelebrirali su: predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zadarski nadbiskup Želimir Puljić; biskupi hvarsko-bračko-viški Slobodan Štambuk, dubrovački Mate Uzinić, gospićko – senjski Mile Bogović; te biskup domaćin Ante Ivas.

Slavlje je započelo pozdravnim riječima biskupa domaćina Ante Ivasa koji je pozvao na vjernost svetom Mihovilu. Ukazao je kako je u današnjem svijetu iznimno važno čuti poruku svetog Mihovila kako bi ostali vjerni Gospodinu. Vjernicima je poručio da im Bog bude i ostane temelj i izvor na kojem će graditi kulturu života: osobnog, obiteljskog i narodnog.

Predvoditelj slavlja biskup Egidije živković u uvodnom dijelu homilije naglasio je kako je ponosan na svoje hrvatsko porijeklo. „Ovdje je Crkva sa svojim narodom bila kroz povijest neprestano ugnjetavana, proganjana i ubijana. Povijest ove zemlje je ispisana i stvorena krvlju mnogih mučenika i branitelja. Da nije bilo sv. Mihovila zaštitnika i neba i zemlje, vi kao živa crkva, vi kao vjernički narod uskoro „svetim proglašenoga” kardinala Alojzija Stepinca, davno bi bili pretvoreni u prah i pepeo. Poznato mi je. Kao što se na nebu zametnuta velika borba između dobrih i zlih anđela, tako se i u vašoj domovini zametnuo boj između Božjih i vražjih sinova u očuvanju slobode i samostalnosti Hrvatske. Evo, ljudi, mi smo doživjeli da je san naših djedova prije 25 godina ipak ostvaren. Imamo Hrvatsku.“, kazao je mons. Živković.

Sveti Mihovil je simbol snage, sigurnosti, slobode i znak svake uspješne borbe. On je zaštitnik mnogih gradova a tako i Šibenika, poručio je biskup Živković koji je vjernike Šibenika pozvao da snažni znak Mihovilove pobjede i borbe utisnu u srca. „Ja vas molim kao Hrvat iz stare dijaspore, čuvajte zajedništvo: svi vi koji imate moć odlučivanja i upravljanja, dajte veću ulogu našim obiteljima, mladima i djeci. Ne ugrožavajte slobodu misli i spriječite medijske klevete, podvale i podjele. Uključite se u promicanje solidarnosti prema onim koji žele u ovoj lijepoj zemlji živjeti, školovati se i raditi. Ne uskraćujte čovjeku pravo na dostojanstven život. Ujedinite svi svoje pameti, snage i glave i zalazite se za trajne vrijednosti u gradu Šibeniku, u Hrvatskom narodu. Prezentirajmo i unosimo svoje vrijednosti Europi jer i veliki mogu puno naučiti od malih.“ Upozorio je kako neki političari vrlo perfidno dijele i zavađaju Hrvatski narod kako bi dobili koju fotelju više na izborima. „Vidimo kako se pojedinci kockaju sa ljepotama i bogatstvom lijepe vaše Hrvatske. Osjetili smo kako govorom mržnje potiču mlade ljude i obitelji da sele iz Hrvatske i to u nepoznato i nesigurno.“

Biskup živković u homiliji osvrnuo se i na demografsku smrt Hrvatske. „U zadnje vrijeme, čujem da se iselilo preko 100.000 mladih i školovanih Hrvata. Užas. Ako se ovaj trend nastavi, Hrvatska će vrlo brzo pasti šapatom. Hrvatska će sjediti kraj ovoga prekrasnoga mora kao napuštena starica, koja će suzama natapati već uplakano more, koje od tuge jeca i kriči: Ej ti Velebite, zaustavi moje drago dite. A ja bih rekao: Političari, zaustavite mladost da bi svi mi imali sigurnu i sretnu starost.“

Naglasio je kako danas nije jednostavno biti praktični vjernik. „Biti vjernik i svjedočiti svoju vjeru u krugovima medija, politike, prosvjete, sporta, kulture i okrutnoga i bezbožnoga liberalizma, znam da nije ni malo lako. Danas voziti svoj život i svoju obitelj po Kristovim tračnicama je vrlo teško jer nailazimo na prepreke i mračne tunele. Voditi ovaj Hrvatski narod i Crkvu u Hrvata, voditi ovu napaćenu zemlju tračnicama Kristovoga evanđelja jest uistinu velika umjetnost.“

Vjernike je pozvao na intenzivan duhovni život i zajedništvo. Poseban naglasak je stavio na solidarnost koju mora imati kako hrvatski narod, a jednako tako i Europa sa izbjeglicama iz islamskih zemalja. „Bez obzira na političku pozadinu seljenja milijuna izbjeglica, mi moramo prvotno biti ljudi mekana srca. U svakoj grupaciji ljudi nađe se i kukolja. Želim vjerovati da je među kolonama izbjeglica najmanje zlih ljudi. Tu je najviše onih koji su teška srca, sa uplakanim očima morali ostaviti svoj dom i domovinu u potrazi za slobodom i sigurnim životom. Hrvatska je sve ovo u nedavnom domovinskom ratu sama doživjela ali Hrvatska pokazala je ovih dana opet svoju veliku solidarnost koju je cijeli svijet prepoznao. Ne smijemo zatvoriti svoje osjećaje solidarnosti prema ljudima u nevolji i zbog manjine negativaca osuđivati i kažnjavati većinu Imajmo na umu da je svaki čovjek pod ovim nebom Božje stvorenje.“, kazao je biskup Živković koji je pozvao i na solidarnost sa brojnim Hrvatima koji teško žive. „Prvo moramo biti solidarni prema tisućama nezaposlenih, gladnih, kreditima zaduženih u Hrvatskoj. Tim ljudima se mora otvoriti i pomoći država i njezine institucije kao i Crkva kako bismo zajedničkom suradnjom pomogli mnoge u nevolji.

„Ljubljeni puče moj Hrvatski! Više se uzdajte u Božje i svoje domaće tračnice i puteve, u svoja prirodna bogatstva, u svoju mladost i inteligenciju jer svi međunarodni vlakovi i putevi, mogu nekada biti, sve više, nego narodni. Zato su vaši stari pjesnici znali dobro i reći i otpjevati: Svaka tuđa zemlja tuga je golema. Zbijte konačno svoje redove. Zapamtite. Nitko od nas. Niti u crkvi niti izvan crkve, niti u politici niti izvan nje, niti u zidinama grada Šibenika niti izvan njega, niti na moru niti na kopnu, niti na nebu niti na zemlji, nema pravo svojatati ovaj narod sebi kao sredstvo za postizanje osobnih interesa i sitnih strančarenja. U nama mora uvijek biti prisutna Mihovilova borba: za dobro čovjeka, za dobro obiteljskoga doma i Domovine. Tu nema alternative. Ta borba mora biti neumorna, poštena, vojnička ali i produhovljena. Boj mora biti osmišljen zajedničkim snagama i ujedinjenom inteligencijom ne samo grada Šibenika nego cijele Hrvatske i Hrvatskoga naroda diljem svijeta. U zdravoj borbi želimo rado sudjelovati i mi, vaši Gradišćanski Hrvati i prijatelji iz Austrije. Sv. Mihovile, moli kod Boga za ove dobre ljude, štiti grad Šibenik biser Hrvatskoga Jadrana i ovu drevnu šibensku biskupiju te danas kao biskup i kao Gradišćanski Hrvat molim čuvaj moj dragi Hrvatski narod ovdje i širom svijeta od svakoga zla! Amen.“, zaključio je homiju biskup Živković.

Proslava nebeskog zaštitnika grada Šibenika i Šibenske biskupije tradicionalno okupila je velik broj vjernika iz svih dijelova Biskupije. Uz predstavnike župa Šibenske biskupije u ophodu starim dijelom grada i rivom, sudjelovale su i brojne civilne udruge, škole, vrtići, kulturno umjetnička društva. Županiju Šibensko – kninsku predstavljao je župan Goran Pauk. U slavlju su sudjelovali i predstavnici gradskih vlasti: gradonačelnik Željko Burić, dogradonačelnici Danijel Mileta i Nikica Penđer.
Srebreni lik Sv. Mihovila tradicionalno u ophodu nosili su redarstvenici Policijske uprave Šibensko kninske. Slavlje i procesiju pjevanjem je uzveličao Mješoviti zbor katedrale svetog Jakova i župe Varoš, pod ravnanjem prof. Jelene Mikulandra, te uz orguljašku pratnju Nikole Lovrića Caparina. Procesiju je animirao generalni vikar Šibenske biskupije mons. Marinko Mlakić.