ŽUPNA CRKVA

SVETE NEDILJICE,   ŠIBENIK-CRNICA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Crkva sv. Nediljice se nalazi, na zapadu Šibenika u gradskom djelu Crnica. Spominje se 1460 godine. Uvrštena je u registar kulturne baštine Republike Hrvatske.

Poznati šibenski humanist Juraj Šižgorić ju spominje 1486. godini ovim riječima:“Postoji u uvali pristanište zvano Roško po vrelu Roško koje protječe uskim koritom s klisure na kojoj je sagrađen stari hram u čast dana Nedjelje…” Zato je vjerojatno  u narodu ostalo ime crkve  do dana današnjega Sveta Nediljica.

Umjetnine u crkvi:

Oltarna slika Gospa s djetetom Isusom nepoznatog autora iz 17.st. Slika je upisana u Registar zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske pod brojem Z-6207. Slika je obnovljena uz pomoć Republike Hrvatske i prilozima vjernika iz župe. Obnova je trajala od 2012., do 2014. godine. Djelatnici Konzervatorskog zavoda iz Splita su je restauriranu postavili na glavni oltar, petak, 5. prosinca 2014.godine. Još su u crkvi umjetnine  manje umjetničke vjrijednosti

-Na sredini stropa je oslikan motiv: Pohođenje BDM i rodici Elizabeti.

-Na sjevernom zidu nalazi se slika: Gospe Lurdske, i sv. Bernardice u pratnji anđela i Gospa u špilji.

-Na južnom zidu simetrično, nalazi se slika: Stigme sv. Franje, s likovima sv. Franje i sv. Leona.

-Uz trijumfalni luk prezbiterija su dvije slike: dva crna anđela.

Sve te spomenute slike su skromne umjetničke vrijednosti, tamnijega su koloriteta, i uspomena su na nakadašnju dekoraciju.

U crkvi se slavi sveta Misa:

Nedjeljom i svetkovinom u 9,30 sati, u srpnju i kolovozu u 9 sati.  A radnim danom, prma dogovoru naručitelja.

Župnikov stan:

Franjevački samostanu sv. Ante, Šibenik-Šubićevc; Bana Ivana Mažuranića 3A.

RASPORED BOGOSLUŽJA  U SVIBNJU 2021.

SVIBANJSKA POBOŽNOST ZBOG OPASNOSTI ZARAZE OD COVIDA 19. Zajednička krunica se neće moliti u crkvi, nego preporučujemo vjernicima da mole u svojim obiteljima.

ŽUPNA SLAVLJA svete krizme i Prve pričesti su odgođena. Prema preporuci oca biskupa odgodili smo do svršetka školske godine.  Ako bude povoljna epidemijološka situacija može se računati na slavlja krizme i Prve pričesti u prvoj polovici mjeseca srpnja. Na vrijeme ćemo obavijestiti roditelje i pripravnike za sakramente. Budimo svi odgovorni i molimo Boga da ova pošast jednom završi.

1.5.  Subota, sv. Josip radnik

30.5. PRESVETO TROJSTVO

u 9,30 sati  sveta misa

31.5. Ponedjeljak,

Svima ugodne nedjelje i blagoslovljeni radni tjedni Neka vas sve prati zaštita svete Nediljice i Božji blagoslov !

fra Nikola Ćurčija, župnik