ŽUPNA CRKVA

SVETE NEDILJICE,   ŠIBENIK-CRNICA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Crkva sv. Nediljice se nalazi, na zapadu Šibenika u gradskom djelu Crnica. Spominje se 1460 godine. Uvrštena je u registar kulturne baštine Republike Hrvatske.

Poznati šibenski humanist Juraj Šižgorić ju spominje 1486. godini ovim riječima:“Postoji u uvali pristanište zvano Roško po vrelu Roško koje protječe uskim koritom s klisure na kojoj je sagrađen stari hram u čast dana Nedjelje…” Zato je vjerojatno  u narodu ostalo ime crkve  do dana današnjega Sveta Nediljica.

Umjetnine u crkvi:

Oltarna slika Gospa s djetetom Isusom nepoznatog autora iz 17.st. Slika je upisana u Registar zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske pod brojem Z-6207. Slika je obnovljena uz pomoć Republike Hrvatske i prilozima vjernika iz župe. Obnova je trajala od 2012., do 2014. godine. Djelatnici Konzervatorskog zavoda iz Splita su je restauriranu postavili na glavni oltar, petak, 5. prosinca 2014.godine. Još su u crkvi umjetnine  manje umjetničke vjrijednosti

-Na sredini stropa je oslikan motiv: Pohođenje BDM i rodici Elizabeti.

-Na sjevernom zidu nalazi se slika: Gospe Lurdske, i sv. Bernardice u pratnji anđela i Gospa u špilji.

-Na južnom zidu simetrično, nalazi se slika: Stigme sv. Franje, s likovima sv. Franje i sv. Leona.

-Uz trijumfalni luk prezbiterija su dvije slike: dva crna anđela.

Sve te spomenute slike su skromne umjetničke vrijednosti, tamnijega su koloriteta, i uspomena su na nakadašnju dekoraciju.

U crkvi se slavi sveta Misa:

Nedjeljom i svetkovinom u 9,30 sati, u srpnju i kolovozu u 9 sati.  A radnim danom, prma dogovoru naručitelja.

Župnikov stan:

Franjevački samostanu sv. Ante, Šibenik-Šubićevc; Bana Ivana Mažuranića 3A.

RASPORED BOGOSLUŽJA  U RUJNU 2021

1.9.  Srijeda, misa za + Vanju Vlahov u 18 sati

2.9.  Četvrtak

3.9.  Petak

4.9. Subota

5.9. XXIII. Nedjelja kroz godinu,  Prva ned. u rujnu.

Misa u 9,30 sati.

SRETAN POČETAK NOVE ŠK. GODINE  I

POZIV

na pripravu za sakramente prve ispovijedi i pričesti te  za svetu krizmu. Priprava će započeti u subotu prvog tjedna u listopadu.  Rezervirajte subote i nedjelje kroz cijelu godinu, od 9,30 do 11 sati, za vjersku pouku i slavlje otajstava vjere naše.

PRVOPRIČESNICI

Pozivamo sve polaznike III r. Osnovne škole koji žive na teritoriju župne crkve svete Nediljice da se jave i upišu na pripravu koja će početi u subotu, 2. listopada 2021.  u 10 sati  u crkvi svete Nediljice.

KRIZMANICI

Pozivamo pripravnike za krizmu VII i VIII razred da se prijavite kako biste se uključili za pripravu na sakramenat svete krizme koja će biti u našoj župi za VIII r. 2022. godine i za VII r. 2023.godine.

Svim polaznicima nove školske i vjeronaučne godine sretan i uspješan početak!

6.9.  Ponedjeljak

7.9.Utorak, sv. Marko Križevčanin

8.9. Srijeda , rođenje BDM, Mala Gospa misa u GvGu 18 sati

9.9. Četvrtak, mia za + Bruna Baljkas u18 sati

10.9. Petak

11.9. Subota

12.9. XXIV. ned. k.god.

13.9. Ponedjeljak, sv Ivan Zlatousti

14.9.  Utorak, Uzvišenje sv. Križa

15.9. Srijeda,

16.9. Četvrtak, sv. Kornelije papa i Ciprijan, iskup i mučenici

17.9. Petak, Rane sv. našeg oca Franje

18.9. Subota, sv. Josip Kupertinski, misa za + Ljubu Lambaša

u 18 sati

19.9.XXV.  Nedjeljaa kroz godinu.

20.9. Ponedjeljak,

21.9. Utorak,  sv. Matej bapostol i evanđelist

22.9.  Srijeda, misa za + Antu-Mišu Ninić u 18 sati

23.9. Četvrtak,

24.9. Petak

25.9. Subota, liturgija kvatri

26.9. XXVI. Nedjelja kroz godinu.

27.7. Ponedjeljak, sv. Vinko Paulski, misa za + Vinka Ninić u 18 sati

28.9.  Utorak,

29.9.  Srijeda, sv. Mihovi, Gabrijel i Rafael, zaštitnik

grada i šibenske biskupije misa u Katedrali u 10 sat

30.9. Četvrtak

Svima ugodne nedjelje i blagoslovljeni radni tjedni. Neka vas sve prati zaštita svete Nediljice i Božji blagoslov !

fra Nikola Ćurčija, župnik