SHARE

ŽUPNA CRKVA

SVETE NEDILJICE,   ŠIBENIK-CRNICA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Crkva sv. Nediljice se nalazi, na zapadu Šibenika u gradskom djelu Crnica. Spominje se 1460 godine. Uvrštena je u registar kulturne baštine Republike Hrvatske.

Poznati šibenski humanist Juraj Šižgorić ju spominje 1486. godini ovim riječima:“Postoji u uvali pristanište zvano Roško po vrelu Roško koje protječe uskim koritom s klisure na kojoj je sagrađen stari hram u čast dana Nedjelje…” Zato je vjerojatno  u narodu ostalo ime crkve  do dana današnjega Sveta Nediljica.

Prije pojave kuge u Šibeniku i okolici (1648 -1659), u Crnici je postojala župa sv. Ilije proroka, a nakon prestanka kuge koja je desetkovala stanovništvo Šibenika i okolice, župa je sv. Ilije pripojena varoškoj župi Gospe van Grada i tako je ostalo sve do novoga osnivanja župe 1966.g., kada je crkva svete Nediljice postala župnom crkvom, a župa dobila ime, Župa Bezgrješnom začeću BDM, prema oltarnoj pali, Gospa s djetetom, iz 17 st.

Crkva je smještena u crničkom vrlo starom gradskom groblju koje ima 55 velikih i 36 malih grobova.

Veličina crkve je 10,50 m x 4,40 m. Crkva ima kor  i zvonik na preslicu sa dva elekrificirana zvona. Kroz povijest je više puta obnavljana i preinačavana. Zadnji put je temeljito obnovljena vanjska fasada i krovište 2007. godine, a interijer crkve, sakristije i kora  2016.godine, kad je šibenski biskup Tomislav Rogić, na drugu nedjelju došašća, 4.prosinca,  posvetio novi oltar, balgoslovio nivo bjesjedište i crkvu.

Umjetnine u crkvi:

Oltarna slika Gospa s djetetom Isusom nepoznatog autora iz 17.st. Slika je upisana u Registar zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske pod brojem Z-6207. Slika je obnovljena uz pomoć Republike Hrvatske i prilozima vjernika iz župe. Obnova je trajala od 2012., do 2014. godine. Djelatnici Konzervatorskog zavoda iz Splita su je restauriranu postavili na glavni oltar, petak, 5. prosinca 2014.godine. Još su u crkvi umjetnine  manje umjetničke vjrijednosti:

-Na sredini stropa je oslikan motiv: Pohođenje BDM i rodici Elizabeti.

-Na sjevernom zidu nalazi se slika: Gospe Lurdske, i sv. Bernardice u pratnji anđela i Gospa u špilji.

-Na južnom zidu simetrično, nalazi se slika: Stigme sv. Franje, s likovima sv. Franje i sv. Leona. 

-Uz trijumfalni luk prezbiterija su dvije slike: dva crna anđela.

Sve te spomenute slike su skromne umjetničke vrijednosti, tamnijega su koloriteta, i uspomena su na nakadašnju dekoraciju.

U crkvi se slavi sveta Misa:

Nedjeljom i svetkovinom u 9,30 sati, u srpnju i kolovozu u 9 sati.  A radnim danom, prma dogovoru naručitelja.

Župnikov stan:

Franjevački samostanu sv. Ante, Šibenik-Šubićevc; Bana Ivana Mažuranića 3A.

 

DOGAĐANJA U SIJEČANJU 2021.

1.1.2021. Petak, SVETA BOGORODICA. Nova godina.

U 9,30 misa, posebnim molitvenim nakanama, za žitelji iz ulica: Zadrađe, Paške Trlaje,  Kornatska i Mosećka.

BLAGOSLOVA OBITELJI

2.1. Subota,  misa u 16 sati za žitelji iz ulica: Drvarska, Biogradska, Drniških žrtava, Tišnjanjska, Bregovita, Razorska, Banjevačka i Bilička. S ovim smo Bogu hvala završili blagoslov obitelji ove godine.

Blagoslov obitrelji smo imali (od 26.12. do 2.1.2021.g. svaki dan). Blagoslov je bio na spečifičan način: Župnik  je, umjesto da ide od obitelji do obitelji, kroz osam dana  išao u našu župnu crkvu  sv. Nediljicu i slavio misu za sve župljane žive i mrtve. Neki su sudejlovali, neki su dali prilog za župu neki su to poslali u nemogućnosti da sudjeluju. Svima zahvaljujem na sudjelovanju i na darovima  u ovim, ove godine, posebnim okolnostima blagoslova obitelji.  Zahvalimo  Bogu  da smo i na taj način pronaši modus kako slaviti i moliti za potrebe naših župljana.

Godišnju statistiku župe:

 za 2020 godinu

Pa evo kakvi smo bili u brojkama:

Krštenja je bilo 1.       

Krizmanika je bilo 10.  

Prvopričasnika je bilo 9.  

Vjenčanja je bilo 0    

Umrli u našoj župi je bilo 14.  

Nije nam godišnja ststistika župe ružičasta, ali što je tu je.

I na početku ove godine zahvalimo Bogu za sve dobro koje smo u protekloj godini od njega primili.

Zahvalimo Bogu za sve dobre ljude koje smo susreli. Zahvalimo Bogu jedni za druge da smo se mogli više puta sastajati i zajedno moliti i svetu misu slaviti. Zahvalimo Bogu za ustrajnost, unatoč svim nevoljama i nedaćama koje su nas pratile kroz proteklu godinu.

Zahvalimo Bogu za nepokolebljivost u vjeri, i usprkost svega nismo se dali pokolebati.

Zahvalimo Bogu i zato, što smo  ušli u novu godinu. Bog nam  daje  šansu i priliku i u ovoj godini činiti dobro. Bog nam daje još otvoreno vrijeme i prostor, kao zgodnu priliku, da još mnogo dobroga učinimo, kao pojedinci, kao zajednica i kao narod.

 

3.1. Nedjelja, Ime Isusovo,  

u 9,30 župna misa

 

4.1. Ponedjeljak,

5.1. Utorak,

6.1. Srijeda; BOGOJAVLJENJE –TRI KRALJA

u 9,30 sati župna misa. Prije mise svečani blagoslov vode.  

Molimo vjernike da ponesu posudice za vodu kako bi mogli ponijeti svojim kućama blagoslovljenu vodu.  

Danas Crkva slavi Dan svetog djetinjstva, a humanitarna je papinska akcija ”Djeca pomažu djeci”.  

7.1. Četvrtak,

8.1. Petak,

9.1. Subota,

10.1. Nedjelja, Krštenje Gospodinovo na Jordanu,

u 9,30 sati župna misa  

 

11.1. Ponedjeljak;

12.1. Utorak,

13.1. Srijeda,

14.1. Četvrtak,

15.1. Petak,

16.1. Subota,    

 17.1. Nedjelja II. kroz godinu i sv. Antun pustinjak,

u 9,30 sati župna misa   

 

18.1. Ponedjeljak,

19.1. Utorak,

20.1. Srijeda,  

21.1. Četvrtak,

22.1. Petak,

23.1. Subota, vjeronauk:

u 9,30 sati, za krizmanike u dvorana sv. Križ, Dolac

u 10,00 sati, za prvopričesnike u dvorani sv. Križ, Dolac

 24.1. Nedjelja III. kroz godinu,  

u 9,30 sati župna misa   

 

25.1. Ponedjeljak,

26.1. Utorak,

27.1. Srijeda,

28.1. Četvrtak,

29.1. petak,

30.1. Subota, vjeronauk:

u 9,30 sati, za krizmanike u dvorana sv. Križ, Dolac

u 10,00 sati, za prvopričesnike u dvorani sv. Križ, Dolac

31.1. Nedjelja IV. Kroz godinu

 

Svima ugodne nedjelje i blagoslovljeni i uspješni radni dani u novoj godini. Neka vas sve prati zaštita svete Nediljice i Božji blagoslov !

fra Nikola Ćurčija, župnik